A hőszigetelés a modern építészet egyik legfontosabb kérdése, mivel jelentős hatással van többek között az energiahatékonyságra, a komfortérzet növelésére és a fenntarthatóságra. Az épületek hőszigetelésére sok különböző anyagot használhatunk, közülük talán a két legismertebb az EPS (expandált polisztirol) és a kőzetgyapot. Természetesen minden szigetelőanyagnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, de a vakolható kőzetgyapot hőszigetelő lemez bizonyos területeken kimagasló előnyökkel bír az EPS-hez és más hőszigetelésekhez képest. Ebben a blogcikkben bemutatjuk, milyen előnyöket nyújt a vakolható kőzetgyapot szigetelés az EPS-hez képest, és miért érdemes ezt választani!
Kiemelkedő tűzállósági tényezők
Az építőipari termékek választásánál kiemelt figyelmet érdemes fordítani a biztonságra, különösen a tűzállósági tényezőkre. Az EPS szigetelések általában önállóan ,,E” besorolással (a termék rövid ideig ellenáll az alacsony lánggyújtásnak és nem okoz nagymértékű lángterjedést), míg rendszerben vásárolva ,,B" (BS1D0) besorolással (Hosszú ideig ellenállnak az alacsony lánggyújtásnak és nem eredményez jelentős lángterjedést. A hőkibocsátás még az egyetlen égő tárgy (SBI) vizsgálattal is lelassult és korlátozott.) rendelkeznek tűzállóság terén. Ilyen anyagok a különböző puha faroslemeze, az expandált polisztirolok, azaz az EPS-ek és a poliuretán anyagok is. Utóbbi kettő égéskésleltetéssel rendelkezik, de ez sok esetben nem teszi lehetővé a felhasználásukat. Ezzel szemben a vakolható kőzetgyapot természeténél fogva nem éghető, azaz ,,A1”-es (A2S1D0) tűzvédelmi besorolással rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a tűz semmilyen fázisában, még teljesen kifejlett tűz esetén sem segíti elő a tűz terjedését és nem növeli a tűzterhelést. Ezek a szempontok különösen fontosak lehetnek lakóépületeknél vagy közösségi épületeknél, ahol a tűzbiztonság elsődleges fontosságú. Hőszigetelő rendszerek vásárlásakor lehetőség van bekérni a rendszer minősítésére vonatkozó tűzvédelmi igazolásokat is, hiszen nem mindegy, hogy a felhelyezésre kerülő szigetelőanyagoknak milyen a füstképződési tényezőjük és a tűzgerjesztésük.
Magas hőszigetelési képesség
Mind az EPS, mind a kőzetgyapot jó hőszigetelő anyag, de a két anyag között van némi különbség a hőszigetelési hatékonyságban. Az EPS egy kicsivel rosszabb lambda-értékkel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy kissé rosszabb hőszigetelési teljesítményt nyújt azonos vastagság mellett. A kőzetgyapot hőszigetelő képessége is kiemelkedő, és más előnyei miatt sok esetben mégis jobb választás lehet, különösen olyan helyeken, ahol a hangszigetelés, tűzbiztonság vagy páradiffúzió, azaz a páraáteresztő képesség, a fal lélegzése kiemelten fontos. Ha valaki semmiképpen sem szeretne kőzetgyapotot használni háza szigeteléséhez, akkor a grafitos EPS rendszerek használata is megoldást jelenthet a magasabb hőszigetelési tényező eléréséhez.
Páraáteresztő képesség
A kőzetgyapot egyik legnagyobb előnye az EPS-sel szemben, hogy szilikát alapú vakolatokkal együtt alkalmazva átereszti a párát. Léteznek már olyan szilikon vakolatok is, amelyek megfelelőek kőzetgyapottal együtt való használatra, azonban amennyiben ebben gondolkozunk, úgy mindenképpen érdemes szem előtt tartani a gyártó javaslatait, kikötéseit, ajánlásait a vásárlás előtt. Ez azt jelenti, hogy a vakolható kőzetgyapotból készült hőszigetelés lehetővé teszi az épület falainak lélegzését, ami segít megelőzni a nedvesség felhalmozódását és a penészképződést. Kiemelten fontos lehet ezeknek a szigetelőanyagoknak a használata vályogházak, vályogot is tartalmazó falazatok esetében. A vakolható kőzetgyapot hőszigetelő lemez tehát ideális megoldás lehet olyan épületeknél, ahol a falak páraáteresztése kritikus szempont, például régi vagy műemlék jellegű épületeknél. Az EPS szigetelés ezzel szemben kevésbé páraáteresztő, és ha nem megfelelően van kivitelezve, kondenzációs (fizikai lecsapódási) problémákat okozhat a falakban.
De mit tegyünk, ha műemlék jellegű épületet szükséges szigetelni, ha az épület egyéb besorolása vagy tűzszakaszhatár kialakítása miatt muszáj beilleszteni a projektbe a kőzetgyapotot? Ezekben az esetekben soha ne térjünk el a kötelezően megszabott feltételektől! A nem megfelelő hőszigetelő rendszer felhelyezése nem csak ronthat az épület állapotán, de tűzveszély esetén akár emberéleteket is követelhet a nem megfelelő kivitelezés.
Környezeti hatások
A környezettudatosság egyre fontosabb szerepet játszik már az építőiparban is, éppen ezért egyre többen figyelnek arra is, hogy az építkezésekhez felhasznált alapanyagok milyen mértékben növelik ökológiai lábnyomunkat. A kőzetgyapot természetes alapanyagokból, például bazaltkőből és egyéb vulkanikus kőzetekből készül, míg az EPS egy szintetikus, kőolajszármazék alapú anyag. Ezek miatt a szempontok miatt a kőzetgyapotot gyakran környezetbarátabb megoldásnak tekintik, bár előállítása nagy hőenergia termeléssel jár. Mindazonáltal mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy milyen szempontokat vesz figyelembe a vásárlásnál, különösen akkor, amikor az építési projektek hosszú távú fenntarthatósági célokat is szolgálnak. Ráadásul a kőzetgyapot újrahasznosítható, míg az EPS nehezebben hasznosítható újra, és nagyobb környezeti terhelést jelenthet az élettartama végén.
Hangszigetelés
Nem szabad elmenni szó nélkül a szigetelőrendszerek és szigetelőanyagok áttekintése során amellett sem, hogy a hőszigetelési tényezőkön kívül a hangszigetelés is kiemelt fontosságú szempont lehet a választásnál. A megfelelő hangszigetelés nem csak forgalmas utak vagy városrészek, termelőegységek vagy raktárak közelében jelenthet akár életminőségbeli javulást. Egy hagyományos családi házas környezetben is sokat számíthat, ha jobban megszűri a hangokat a falakra helyezett szigetelőanyag, legyenek azok a hangok akár állatoktól származóak (pl.: ugatás, kukorékolás), akár építkezések, felújítások, kertrendezés alkalmával hallhatóak (pl.: fűnyírás, flexelés).
Alkalmazási lehetőségek
A vakolható kőzetgyapot lemezekkel könnyű dolgozni, könnyű őket felhelyezni és nagy előnyük, hogy vakolhatóak. Mindazonáltal fontos kiemelni, hogy szilikát alapú vakolatok ajánlunk hozzájuk, hogy a kőzetgyapot meg tudja tartani légáteresztő tulajdonságait. Mint azt láthatjuk a vakolható kőzetgyapot hőszigetelő lemez számos előnnyel rendelkezik az EPS szigeteléshez képest. Bár az EPS gazdaságosabb megoldás lehet, ennek ellenére a kőzetgyapot hosszantartó, megbízhatóbb és fenntarthatóbb választás, különösen olyan épületeknél, ahol a tűzbiztonság, zajcsökkentés és párakezelés kiemelt szempont. Ha hosszú távú, biztonságos és fenntartható hőszigetelési megoldást keresünk, a kőzetgyapot mindenképpen érdemes megfontolni.